Pannlampa för nattfiske

29351

Avslutat
Rätt Troy... Det var jag som hade en övertro på batterierna. Efter ett byte funkar allt som det ska igen.

HaHaHa! Det där hände även mig ute i skogen häromdagen, bliv lite "skrämd" för jag hade för mig att jag satte i nya batterier hemma innan avfärd, men "icke sa nicke" batterierna log i benfickan.... :)

Mvh troswe
 
Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.
Nu har jag använt pannlampan även vid promenader och annat, för nu är det ju faktiskt mörkt på kvällarna. Floodläget är faktiskt riktigt praktiskt, man får en riktigt rejäl och bred stråle, som räcker ungefär fem meter framför sig, och mediumläget räcker gott och väl. Spotläget som ju är separat är bra om det är något speciellt man vill titta på eller spana efter.

Överlag är det riktigt praktiskt att ha två lampor i samma pannlampa. Jag förstår mer och mer poängen med detta, och med tanke på att lampan dessutom "kommer ihåg" vad man sist hade för inställning, kan man lätt hitta det som passar bäst vid ett specifikt ändamål.

Jag tycker att lampan är helt perfekt för mina ändamål, och med fyra AA litiumbatterier, räcker den ganska länge även om man kör fullt blås vid en fisketur.

Rekommenderas!
 
Går man så är medium spotläget helt ok att köra ensamt - räcker länge då.
Det fina med lampan att man kan designa ljuset exakt som man vill ha det.

När man sätter läger droppar man spotten och kör flood max , sen i tältet mysbelysning så kan man köra flood low/medium.

Man får väldigt mycket ur en lampa.
 

Aktuellt

10 nordiska adrenalinkickar – från höga toppar till vilda forsar

10 nordiska adrenalinkickar – från höga toppar till vilda forsar
Vill du utmana dig själv, se ut över hisnande stup, forsränna, kamvandra – och uppleva fantastisk natur? Här är tio tips från runt om i Norden!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.