• Obs! Tänk på att om du lägger ut din epostadress eller telefonnummer i forumet finns risken att de snappas up och används för spambrev och dylikt. För att slippa detta kan du istället be intresserade att kontakta dig via funktionen "Skicka epost till..." som finns i menyn man får få man klickar på ditt namn vid foruminlägget.

Padjelanta och Kebnekaise - sommar 2009

Någon som har lust att slå följe från Kvikkjokk i söder, upp via Padjelantaleden och in i Kebnekaise och upp via Nallo vidare till Abisko? Ca 25 mil grovt räknat från kartan, så runt 12 dagar i lugnt tempo, totalt 18 dagar med lite vilodagar.

Har du andra tankar om samma område, skriv ändå, man kan ju alltid ändra lite! :)

Vart: Padjelanta/Kebnekaise
När: Augusti 2009? Flexibel

// Jocke
 
Låter ju som en bra plan :)
Ska upp runt keb någon gång i juli, augusti.
(Rycker in i augusti, men vet inte exakt datum än.)
Tanken är att vandra med en vän,
men hon kommer troligtvis inte ha så lång ledighet som jag,
så vore trevligt att hitta någon mer.

bara att skriva en rad
elin_eken@hotmail.com

ha en fin dag
/elin
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Låter lockande...

...precis som Elin måste jag först få veta när jag rycker in, någon gång i Augusti, och hur det blir med diverse seglingar.
Jag återkommer.

/Rasmus
 
Funderar på att köra en snabbvariant upp till norska gränsen och där ägna lite mer tid a´la Pär Lindhs rekommendationer i en annan tråd under fjällvandring och sen knalla bortåt mot Keb. Så ni som inte har så mycket tid kan ju ansluta tex från Ritsem rakt in mot norska gränsen?

Padjelanta ser väldigt lättvandrat ut och jag har en viss benägenhet att vandra snabbt ibland och kanske kör min egen takt här (vet inte om det är så kul för er som vill ta det lugnt), ofta runt 5-6 mil/dag.

// Jocke
 
Det är idé, då har Du kommit ca fem dagar in i din vandring.
Nu får vi hoppas på att fler hakar på!

Om du går 5-6 mil per dag måste du väl småspringa lite hela tiden?
Det tempot är nog inget för mig...

/Rasmus
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.