Paddling på Titicaca-sjön!!

Hallå!

Är det någon där ute som har någon aning om det finns möjligheter att paddla på Titicaca-sjön i Peru, världens högst belägna sjö. Eller om det finns något annat sätt att färdas på sjön på egen hand. Förutom att simma...

Hoppas nån vet något...

/Andreas
 
Segla på Titica-sjön!

Hej!
Jag har just inget svar på din fråga men som kuriosa kan jag nämna att Tristan Jones en äventyrare som gick bort för inte så många år sedan faktiskt har seglat på Titicassjön med egen segelbåt som han transporterade dit!!!

Jag lovar att det inte var helt utan vdermödor som han tog sig dit. Jag rekommenderar varmt de böcker som han skrivit. Det kom för bara ett par år sedan ut ett par nyöversatta böcker så det finns 3-4 böcker översatta till svenska om jag inte minns fel. Alla mycket lättlästa och väldigt fascinerande även om det sägs att han gärna "skarvade" lite i sina återberättelser. Men som översättaren skriver i sitt förord, det gör inte Tristan Jones till en mindre hedervärd person för det.

Läs dem, eller i alla fall den då han seglar på Titicasjön om du har tankar på att ta dig dit.

Nu när jag skriver det här tror jag att jag måste släpa mig till biblioteket och låna böckerna igen, de är helt enkelt underbara:)

MVH. Tomas Johansson
 
Går "ruttbåtar" åtminstone från Puno (Peru) ut till öarna i närheten, likaså från Copacabana (Bolivia). Dessutom går det säkert att köpslå med ngn lokal fiskare om lån av båt / skjuts. Kvaliteten på farkosterna varierar, men de flesta flyter... De gamla enkla segelbåtarna är väldigt vackra!

Detta var kanske inte infon du var ute efter, men hoppas det alls är till nytta :)
Titicaca fantastiskt vackert, definitivt värt ett besök!
 

Aktuellt

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips