Paddling Olandsån

Tja, frugan och jag tänkte paddla Olandsån nu till helgen. Jag är ingen van paddlare så jag har svårt att bedöma hur lång tid det tar. Tänkte att vi skule klara oss utan övernattning med tält mm. Så det är ingen stor grej på gång. Från Ekeby kyrka och sedan ut till havet. ca 4,2 mil tror jag . Klarar man det om man startar tidigt på morron? Paddlar man i lugn takt (kanadesare 2 pers) 4 km /h?
 
Det går att paddla på en dag men den blir nog låååång.
Det finns inga större svårigheter längs turen men vattnet börjar sjunka undan nu så några av forsarna kan vara lite grunda.

Vi har kört sträckan du undrar om, men vi delade upp den på två dagsetapper.

Ekeby kyrka till Hökhuvud i augusti 2009
http://www.opencanoe.se/forum/viewtopic.php?id=140

sedan samlade vi krafter i 9 månader och paddlade den sista sträckan från Hökhuvud till Ledsundet förra helgen
http://www.opencanoe.se/forum/viewtopic.php?id=234
 
Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.