Paddling i Bohuslän

Är det bra att paddla i Bohuslän? Någon som har testat? Jag har hört att det blåser väldigt mycket. Stämmer det?
 
Kajakparadis

Jo, du kan vara lugn för att det är fint att paddla i Bohuslän. Det är väl snarast ett av Sveriges allra bästa kajakvatten, med möjlighet att finna skyddade leder om man vill det, men även kontakt med öppna havet när man så önskar.

Måsskit på ena paddelbladet och koskit på det andra, som vi brukar säga.

Det blåser visserligen något mer i Bohuslän än i resten av Sverige (Bohus-Malmön lär vara landets blåsigaste plats, sett på årsbasis), men sommartid är skillnaden knappast märkbar. Det är mer en fråga om veckans väder, och där kan du ju ha tur eller otur var än i vårt land du befinner dig.

Kom hit och se själv!

hälsningar
Jens
 
Finfint!

Det finns ju vissa passager där det kan vara svårt att ta sig förbi, och ingen passage inomskärs, tex tjurpannan norr om Grebbestad. Men oftast kan man anpassa turen efter vädret, vid lugnt väder utomskärs med stora flacka vågor från skagerack, en mäktig påminnelse om hur liten man är och hur välvilligt havet kan vara, eller vid blåsigare väder inomskärs över ibland bara 10- 20 cm djupa passager där inga andra båter tar sig fram. Orustkajak har dessutom tips på var man kan tälta, för denna lokalkännedom får man betala en mindre summa. I norra delen kan det dock vara lite väl mkt norrmän att konkurrera om tältplatserna med, i alla fall i sommartid.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips