Paddla kanot

Jag skulle vilja paddla kanot (Kanadensare) på en å eller flod i några dagar. Hyra en på punkt A och lämna den på punkt B. Ska inte vara svår paddlat utan mer nöjestripp och hög mysfaktor :) Träffa så lite folk som möjligt.Bor i Göteborg och vill inte åka hur långt bort som helst, kanske en 30 mil max. Finns det nåt sånt ställe tro?
Mvh Jonny
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Nu är jag ingen expert själv (eftersom jag startade en ungefär likadan tråd en timme efter dig) men just dalsland och västra värmland finns det massa kanaler, småsjöar och är i allmänhet populärt att kanota runt i. kolla dalslandskanal.se bl.a.
 
Tror inte att det är svårt att lösa detta! Googla på exempelvis Nissan så hittar Du uthyrare.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips