Paddla i Vänern

Nyfiken på paddla i Vänern. Vilka områden är bäst?
Norra delen och vid Läckö gissar jag men förmodar det finns fler guldkorn?
 
Djurö skärgård som är nationalpark och förstås Lurö skärgård mitt i sjön vet jag är uppskattade mål för kajakpaddlare.

Thure
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Stora delar av norra Vänern. Ekens skärgård och från Ekenäs till Lurö. Tösse Skärgård. Yttre Bodarne. Torsö/Brommö. Till Djurö är det en rätt läng överfart liksom till Lurö söderifrån. Tragisk olycka där i fjol.
 

avslut_24_02

Avslutat
jag har paddlat kajak mm i södra, västra och norra vänern. djurö kräver sitt eget säkerhetstänk eftersom det ligger väderutsatt - men det är ett charmigt ställe. från mellerud och hela vägen till ekenäs (favoritsträcka no.1.), som är sydspets på värmlansnäs, har väldigt fina små skärgårdar. med havsörn och unika platser. lugnt. lurö skärgård kan också vara väderutsatt eftersom den ligger som den gör. Den är fin men inte min favorit. Millesvik och tösse skärgård är mina favoriter. segerstad skärgård är också fin och mer av vindutsatt. karlstad - kristinehamn går också fint vid lämpliga vindar. Kolla fågelskydden. vissa områden har mycket fågelskydd. Ha det gott!
 
Vänern ligger där den gör och är ett innanhav med mycket snabba vädersomslag. Den jolle och kanoterfarenhet jag har av Vänern är mest den västra Dalbosjön med omgivande skärgårdar. Mycket trevliga turer och med en varning för väderomkasten..
 

avslut_24_02

Avslutat
Ja precis. Hur väder kan uppstå är lokalkännedom som din och på platsen erfarenhet. Sjön, vågorna, är t ex oftast krabba, korta och branta, och kan komma från "alla håll" på vissa ställen. Vinden är det som ställer till det. Välj vindlugna dagar är mitt råd för en skön paddling. Detta med lokalklimat som skapar lokalt väder är väldigt tydligt vid kuster och speciellt på sjöar. Jag har paddlat på Fryken och Värmeln t ex och hamnat i en riktig vattenkokare . .. typ Bottenviken.Kanske en dålig liknelse, men det blåser upp snabbt pga att varma och kalla vindar krockar. Ibland blir detta också åt andra hållet. Det mojnar "blixtsnabbt". Den korta branta krabba sjön är den värsta tycker jag. Att det är grunt gör våghöjd lägre. Men en som fixar forspaddling mm kan ju älska det...att vinden än kommer därifrån och än från ett annat håll. Ett annat tips är att paddla strandnära, verkligen strandnära och att inte gena över bukter mm om det inte är 100% säkert och stabilt väder all den tid det tar att komma över och med marginal. På håll ser vågor alltid små ut. Allt ser ju småttigt och hanterbart ut. En luring vid lokala vädertyper alltså.
Allt gott!
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Snälltåget – på räls till äventyret

Snälltåget – på räls till äventyret
Möt Snälltåget på Outdoor Festival 2026 – som tar dig till friluftsdestinationer i Sverige och Europa. Som festivalbesökare får du 10% rabatt.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!
Min pappa och jag har paddlat med kanadensare från Läckö Slott till Lurö fram och tillbaka över dagen. När vi kom tillbaka till uthyraren på kvällen trodde han oss inte. Enligt honom var det "omöjligt" :)
En väldigt fin tur och ett fint minne.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.