Paddla i Bohuslän i Juni?

Hej!

Vi tänkte göra en tur från Strömstad till Göteborg i Juni. Hur lämpar sig detta med tanke på väder och vind respektive fågelliv och naturskydd?

Björn
 
Fråga Pohlman

Jag försökte söka på google och SMHIs hemsida men hittade ingen statistik där. Kanske skall du kontakta SMHI eller Pohlman på DNs hemsida. http://www.dn.se/DNet/jsp/polopoly.jsp?d=1427&previousRenderType=3

Min gissning är att sjöbrisen är relativt kraftig i juni till följd av att vattentemperaturen är lägre än i juli och augusti. Sjöbrisen kan leda till ganska rejäla dyningar och besvärlig sjö på vissa avsnitt.

Nederbördsmängderna är sannolikt mindre i maj än i juni och lägre i juni än i juli det kan du kolla i någon kartbok med väderinformation.

En fördel med juni gentemot juli är att det är mindre folk på öarna och mindre svallskapande fritidsbåtar på väg.

Augusti är en bra månad för paddling på bäst?kusten men egentligen finns det nog inte någon dålig månad bara man har lite tumme med vädergudarna.

Thure
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Fågelskydd aktivt

Under juni månad gäller tillträdesförbud i fågelskyddsområdena (de flesta 15/4 - 30/7).

Nu är detta inget stort problem för paddlaren, områdena är inte särskilt många eller svåra att undvika. Det är bara att välja andra öar för besök och läger.

hälsningar
Jens
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips