Paddelresor

Jag gjorde en kovändning igår och bokade in mig till Wales istället. Ser fram mot våren ännu mer nu!
Nåt särskilt man bör träna på till dess?

Att träna på? Såg ett program från Wales här om dagen, och av det att dömma borde
språket vara rätt bra att träna på. LoL Påminde om Engelska........
 
True... Man fattar inte mycket av vad dom snubbarna säger! Men för ultimat njutning brukar jag försöka träna mig till så bra fysik och teknik som möjligt innan.
Surt om man är knäckt efter två dar.
Nu ligger isen där jag bor, och jag hinner bara åka iväg och paddla en gång i veckan max tills isen släpper.
 
Tidvatten

Har du aldrig paddlat där tidvatten förekommer kanske det kan vara nått att läsa på.
Kan ju vara kul att ha en hum om hur det fungerar.
 
Åh lyckost... Hälsa Yvonne, Mike & Olly från mig. En roll är ju inte fel att ha med sig, men med "a positive approach" kommer man väldigt långt!
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips