• Obs! Tänk på att om du lägger ut din epostadress eller telefonnummer i forumet finns risken att de snappas up och används för spambrev och dylikt. För att slippa detta kan du istället be intresserade att kontakta dig via funktionen "Skicka epost till..." som finns i menyn man får få man klickar på ditt namn vid foruminlägget.

Paddelkompis sökes!

Hej!

Så nu har snart 4 veckor av semestern gått... bara en kvar. Som slutkläm på semestern är jag sugen på att vandra eller paddla kajak. (Har erfarenhet av detta sedan ett par år tillbaka)Spontan som man är har jag inte planerat in det så nu är det lite i sista minuten. Tyvärr är det inte många i min bekantskapskrets som har liknande intressen som jag. Är det någon som har liknande tankar och idèer som jag så hör av er. Resesällskap sökes!

/Erika
 
Paddelkompis

Hej!

Gick in o googla lite på paddling och såg att du sökte paddelkompis.
Har du hittat någon ännu?
Såg även att du paddlat endel ,själv har jag paddlat typ 3ggr men fått grepp om det , gillar utmaningar . Om du har hittat någon att paddla med så kanske du kan tipsa om några fina ställen, helst med plats för att slå upp ett tält så man slipper bege sig hemåt elr nåt billigt boende .
Jag har en K2 pointer med 1st kolfiberpaddel jätteskön och en dålig paddel, om du hittat nån som kan tänka sig att paddla med mig i K2 så vore ju det kanon, hänger gärna med om ni är en grupp oxå.

Bor i nära västerås så det ska ju inte vara alltför långt att åka


Häls Matte
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Hej Erika :)


Har precis börjat att paddla kajak, har sen tidigare erfarenhet av kanadensare men ville testa på nåt nytt och kajak kommer det att bli mer av, skall gå en räddningskurs om några veckor.
Tog en prova-på-tur för några helger sen och det var superkul och väldigt enkelt :)
Lärde mig snabbt tekniken att paddla och styra...
Så jag paddlar gärna mer....

Jag bor i södra Sthlm...

Mvh Johan
 
paddelkompis

Hej..söker också paddelkompisar fast nu är semestern slut men det funkar väl
att paddla på hösten med.Är dock nybörjare...har väl ridit mest och cyklat annars

Hör gärna av Dig/Havsvinge
 
Hej!
Jag söker också paddelkompisar, har inte så mycket erfarenhet, men hade tyckt att det hade varit väldigt roligt att komma ut och paddla några stycken. Har ni gjort några närmare planer!? :)
 
Hej Erika :)

...jag paddlar gärna mer....

Jag bor i södra Sthlm...

Mvh Johan

Dito! Jag är sugen på mer paddling, och innan höstkylan slår till borde det vara underbart!
Jag blev biten efter paddling runt Kosteröarna i somras och gick kurs i Frankrike 2006.

Vore roligt om det blir några likasinnade som vill komma ut.

Anna i Hammarbyhöjden
 
Birka i helgen 11-13/9

Vi kör från city till björkö/birka i helgen med Örnsbergs kanotsällskap, se vidare på www.oks.nu
Är det någon som vill hänga på går det bra, vi är ca 8st. själv kör jag k2 med en 9åring där fram..
 
Grinda söndag - fler som vill haka på?

Hej
På söndag (om det inte hällregnar) är vi 2 personer som paddlar från Norråva (Värmdö) med sikte mot Grinda. Om fler vill joina så hojta till här för att vi komma i kontakt, och gärna snart.
Jag kommer att boka kajak på Horisontkajak (som ligger i Norråva), och tillgången är god, det går att höra av sig till dem fram till lördag kl 17.
Anna
 
Söker paddelkompisar

Är det någon som känner till någon bra klubb i/nära Stockholm city? Då gärna någon som inte har lånekajaker, "ledare", "du måste gå kurs 1,2,3", "packlistor".... osv, osv.
Jag letar efter kul typer som gillar rollträna, paddla och som har själbevarelsedriften att själva avgöra vilken utrustning och klädsel man behöver för att paddla i kallare vatten och vid övernattningar...

Ett gäng sköna paddelkompisar med andra ord:)

Jag och en kompis försöker mötas upp utanför Huvudsta strand (för att rollträna och leka med kajakerna någon gång i veckan. Om någon har lust att hänga på är ni mer än välkomna.

/Johan
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips