Osprey återkallar bärstolar

I somras trillade min då 10 månaders dotter ur vår Osprey Poco från 2012. Hon klarade sig helt utan skador, men det hade ju givetvis kunnat ha gått precis hur dåligt som helst om hon valt en sämre landningsplats.

När jag letade runt lite hittade jag information om att vi inte var ensamma och att hela serien återkallats i Nordamerika i våras. Jag kontaktade Osprey via deras supportformulär och fick direkt en kompletterande sits som löser fallrisken hemskickad.

Det konstiga är att jag inte hittar någon som helst information från svenska eller europeiska källor.

Är det någon annan som sett någon info? Jag tycker det känns lite konstigt att informationen inte verkar spridd här i Sverige.

En bekant köpte precis en likadan begagnad och visste inte heller. Även han fick den nya sitsen skickad direkt.

Är det fler som har stolen som missat informationen?

https://www.todaysparent.com/toddler/toddler-health/recall-osprey-recalls-poco-child-carriers/

Googling på "Osprey Poco recall" ger massa info

Bilden visar vår stol innan den bredare sitsen monterats.

Länk till supportformuläret:
https://www.ospreyeurope.com/eu_en/contacts/
 

Bilagor

  • IMG_20170911_133028.jpg
    IMG_20170911_133028.jpg
    54.3 KB · Visningar: 617
Senast ändrad:
Det är som alla andra producenter t ex Volkswagen som kompenserar Amerikanska kunder eftersom de är rädda för att bli stämda, men skiter i det i resten av världen
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Aircontact Pro – designad för de stora äventyren

Vandra med kvalitet! När packningen är tung och terrängen krävande gäller det att ha riktigt bra utrustning. Med Aircontact Pro har deuter skapat en ...

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Tack, ska kolla!!!

Hej,

Låter otäckt!! Nu är iofs vår grabb så stor att det är helt omöjligt för honom att ramla ut genom benöppningen (som jag förstod var problemet), men vi kommer ju vid något tillfälle sälja den vidare. Så tack för tipset, ska kolla upp om vår Poco plus tillhör de som är potentiellt farliga!!

/ Stefan
 
Ja, jag tror hon ramlade genom hålet där höger ben sitter. Selen var knäppt när jag tagit av mig stolen. Det är enda sättet att ramla ur vad jag kan se. Det stämmer dessutom med den nya sitsen och beskrivningarna jag läst.
 
Jag ställde en fråga till Osprey i slutet på april i år om även Europa omfattades av detta och fick då följande svar:

"Thanks for your enquiry.

This recall is a requirement from the Consumer Product Safety Commission (CPSC) in America. It is not applicable in Europe as our products surpass the regional standard.

If you need any further assistance, please don't hesitate to reply or visit www.ospreyeurope.com for any general questions."
 
Man kanske skulle kolla med Konsumentverket. Jag tycker inte det känns bra. Någon kan ju göra sig jätteilla, tänk ett fall över ett broräcke eller ner i vatten t.ex.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips