Original kartor och sjökort i Symbian mobiler

Inom kort kommer du att kunna använda svenska kartor och sjökort i rasterformat i Symbianmobiler, Nokia m.fl.
Det är programmakarna till PathAway som har en programvara som betaversion på hemsidan http://www.pathaway.com/symbian.htm som du kan ta hem och testa.

Programvarorna från Fugawi kommer att samarbeta med PathAway vilket betyder att alla sjökort och kartor som hanteras av Fugawi programmen kan exporteras över till mobiltelefonen med PathAway GPS 5 Symbian. Kravet är att telefonen har operativsystemet Symbian 60 3rd eller 5th editionen.
Det är ett tjugotal modeller av Nokia som har detta operativsystem samt även telefoner från SonyEriksson, Samsung och LG.

Även kartor och sjökort som laddats ner från www.x-traverse.com kan föras över till telefonen.

Nu kan du äntligen få originaldata i form av rasterkartor och rastersjökort från Lantmäteriverket och Sjöfartsverket i din Mobiltelefon.



Priset på programvaran är inte satt ännu men bör ligga mellan 300 - 400 Skr.
 

Bilagor

  • terrangkartan_nokian95.jpg
    terrangkartan_nokian95.jpg
    95.7 KB · Visningar: 2,456
  • sjökort_nokian95.jpg
    sjökort_nokian95.jpg
    118.5 KB · Visningar: 2,463

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?
Hmm.. går sisådär..

Någon som använder Pathaway, och konverterar kartor mha Fugawi eller Pathaway Map Manager? Får det inte att funka i mobilen; Pathaway visar bara Internet Maps (inte så bara iofs..), och inte de kartset (prc-filer) jag skapat själv.

Någon som testat med större framgång?
 
PathAway på Nokia OVI butik

Hej

PathAway som finns på OVI butiken för 50 Skr är en förenklad version och hanterar inte kartor som man skapar sjäv i .PRC formatet, t.ex i programmen Fugawi Global Navigator eller Fugawi Marine ENC.
Tyvärr har inte Nokia tagit in förklaringen om detta men jag hoppas att det är på väg.

För att använda både nedladdade kartor och egen skapade så måste du ha versionen PathAway GPS Symbian som kostar 295:- på vår sida.

Du kan därimot prenummerera på kartor från X-Traverse och ladda ner. T.ex. finns Kartor från Lantmäteriverket för nedladdning.

De gratis kartor som finns för nedladdning är Google Vägkarta och satellitkarta (för sverige är satellitkartan Lantmäteriets flygfoto), TerraServer-USA, OpenStreetMap.org, Open CycleMap.org.

/Göran
 
Kartor och sjökort i PathAway

Här kommer några exempel på .PRC filer i en Nokia N8 med PathAway GPS Symbian.

Det är en bild på Latmäteriets Terrängkartan och en bild på Hydrographicas specialsjökort.

Båda är skapade i Fugawi Marine ENC och överförd till Nokia N8
 

Bilagor

  • n8_gk.jpg
    n8_gk.jpg
    65.9 KB · Visningar: 1,865
  • n8_hydro.jpg
    n8_hydro.jpg
    71.3 KB · Visningar: 1,887
Ja, jag fick också skillnaden klar för mig efter kontakt med Pathaways support. Nu har jag den fulla versionen, och den fungerar ju bra tillsammans med Google maps online och åtminstone mindre kartutsnitt från rik-filer konverterade till .prc. (större utsnitt verkar krascha Fugawi..?)

Det vore intressant att testa X-traverse's svenska topo-kartor online, men priset på 200$ för ett års prenumeration känns som ett för dyrt test. Jag har heller inte lyckats hitta någon som skrivit om erfarenheter från kombinationen på en Symbian^3-mobil?
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips