• Om "Fritt Forum"
    Det här forumet är för diskussioner som ligger helt utanför Utsidans intresseinriktning. Huvudsyftet är att moderatorer skall kunna flytta hit trådar som startats i andra forum, men som har bedömts inte passa in där men ändå har en intressant diskussion igång. Men det är också möjligt att starta nya diskussioner här, så länge de inte bryter mot forumets regler.

    OBS!
    Diskussioner och inlägg i det här forumet visas inte på Utsidans förstasida eller på Vad är nytt-sidan, så är du intresserad av diskussioner som ligger utanför Utsidans inriktning bör du själv bevaka forumet (mha Bevaka-knappen.

Ordspråk

Du skall icke bära färskt vetebröd i din väska.

Mag-gitarr o lungingrammofon

Vårat elbolags kontor : elolysepalatset


En kompis pissar sällan ensammen ( för att de dricker pilsner ihop )

Världen ligger fyra stora whisky efter.....(Humpfrey Bogart )
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Bättre o va omsig o på sig o omkring sig, än att inte ha nogonting på sig, kring sig, sen vete faan hur det va på slutet, men ni fattar va?
 
alpinestyle or die!(alpinstil)

walk high, sleep low and walk higher.(akklimatisering)

light is right! (alpin stil)

dær det finns snø finns det lavinrisk!

speed is safty(kunna røra på seg fort i fjællen)

det ær inte skam att vænda om(om dåligt væder eller likn)

några ordspråk som jag minns nær jag ær ute i fjællen

robert
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips