Optimal sittställning i en turbåt...

Har en Vajda CivetCat å är 188cm lång! Har sitsen så långt bak det går,utan att få ryggkontakt med sargen! Å ska jag sitta likadant som i min "snabba" havskajak med lätt böjda ben så måste jag ha pinnstyrningen i Vajdan så långt fram det går! Styrpinnen sticker då ut mkt långt å jag har jätteutväxling på styrningen! Är Vajda gjord för mkt korta personer? Eller ska man sitta med mkt böjda ben? Är just nu mkt rådvill ;-)

/Janne
 
Reval series kajakerna har en vertikalare vinkel på fotstödet än racers och motionskajaker (åtminstånde de jag har paddlat). Du sitter därmed bekvämare i Revalen med rakare ben om du vill använda helfotstödet.
Jag svor åt den knasiga vinkeln i min Commander till en början då jag var van med en helt annan vinkel på fotsödet. Med den benvinkel jag brukade ha i racern smällde jag i med knäskålsenan i sargkanten.

Vet inte om benvinkeln är enda problemet. Visst kan det vara så att sittbrunnen är liten. Tror dock att det är en vanlig fullstor öppning.
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips