Ont i piriformis

Tjenis!
Jag har problem med en muskel som sitter i sätet/ryggen.
Jag har varit hos div naprapater och de har gett mig en del stretchövningar, men det hjälper liksom inte.
Jag var och åkte telisar för en vecka sedan och då blev det än värre, och nu har jag blivit utmanad att köra Vätternrundan! I nuläget skulle det vara omöjligt, det skulle göra för ont.
Nu undrar jag om någon haft samma problem och har någon mirakelkur?
Skulle gärna slå min utmanare på fingrarna runt Vättern!
Tacksam för svar! /Thomas
 
Bättre att slå han på tårna INNAN Vättern, he he.

Har också problem med en muskel i sätet, den hänger ihop med min dåliga ljumske.
Jag har också blivit ordinerad att stretcha, och även jag har inte märkt någon skillnad.
Kanske stretchar jag för lite, men NÅN skillnad tycker jag borde märkas.
Knepigt nog så är cykling nästan den enda aktivitet jag kan ägna mig åt utan att det gör ont, Men Vättern runt vete tusan om jag skulle palla?

/BAX
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
thomastg; sa:
Nu undrar jag om någon haft samma problem och har någon mirakelkur?

Inga mirakel, men en kombination av styrketräning med trappmaskin som uppvärmning och step-up (aerobisk träning där man kliver upp och ned på en plastlåda) löste mina problem med muskler i samma område.

Lycka till, Charlotta
 
Är du helt säker på att du fått rätt diagnos? Jag antar att du syftar på sk piriformissyndrom. Piriformis funktion är att den abducerar och utåtroterar benet i höftleden. Ischiasnerven löper nära och kan påverkas av inflammation i piriformis. Då du verkar ha gått på behandling en längre tid utan resultat kanske inte diagnosen är korrekt då det finns en del andra strukturer som skulle kunna orsaka problemet. Mitt råd är att du går till en läkare, gärna specialist i ortoped- eller idrottsmedicin för en mer komplett utredning och rådgivning.

MVH
David
 
Jag ser dessutom att du bor i Stockholm, vilket innebär att det inte borde vara några problem att hitta rätt kunskap.. kolla tex Täby Rehab center eller Haninge fysiocenter. Söker du i gula sidorna på ortopedi eller idrottsmedicin så hittar du en del. Även en sjukgymnast med den inriktningen borde kunna ge dig goda råd.

/Dave
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips