Ombyten för 11 dagar

...tycker jag fungerar bäst. Eftersom du kommer använda fuktspärr kan tre strumpor vara lämpligt, torkning kan ske utöver på låren även utanpå understället över bröst/mage.

Jag tycker din packning känns okej.

Skulle jag vara du skulle jag satsa på ett nät/brynjeställ och ett "vanligt" (det du har). Jag skulle också byta ut syntetkalsongar (ev. klara dig med 2 par) och syntet T-shirt mot likadant i ylle. Då har du flera olika varianter beroende på väder och aktivitet. Nätunderställ under skalkläder håller värmen bra och ventilerar förträffligt, underbart när det är "varmare" och blåser.

För "transporten" räcker säkerligen det med som mest dubbla underställ. Eftersom du beräknar att transportera dig ca 1 mil/dag förmodar jag att du kommer tillbringa en hel del tid i läger. Se till att du har fodrade byxor utanpå skalplaggen samt rejäl dunjacka.

Som tidigare nämnts är vindtät tjock mössa, tjocka handskar, tjockare balaklava, buff etc. lämpliga tillägg för komfortens skull. Vid låg aktivitet fungerar det bra att torka kläder på understället. Förhoppningsvis hinner du torka kläderna som du haft vid marschen innan det är dags att sova.

God tur

Jag hade inte tänkt att köra med fuktspärr, men har nog ändrat mig och kommer nog göra det. Antar att man kör med vanliga fryspåsar då?

Angående att det är 11 dagar och 11 mil är för att jag lagt till extra dagar ifall det blir hår väder. Och så vill jag absolut inte känna någon stress alls. Men får jag mycket dötid kommer jag nog att försöka att göra något av den, kanske någon topptur om det är möjligt, utan packning. Eller så blir det kanske en avstickare som jag fick tips av pm6 (Rolf Johansson) vägen via vistas och nallo istället för vanliga leden"
Vet inte hur mycket längre resan blir då, jag skall studera kartan lite mera.
 
Senast ändrad:
Här är en länk som passar tråden

http://harvest.as/artikkel/borge-ousland-en-samtale-om-kulde

Intressant tips ur artikeln:

"Jeg har også et annet tips som funker veldig bra. På turer i lave temperaturer er det vanlig at du er varm på kroppen, men fryser på hendene. Derfor har jeg sydd en ekstra arm på armene på ulltrøya, gjerne av tynn fleece. Da har du en perfekt balanse og du fryser mye mindre på fingrene."

Väldigt intressant artikel, han kör med dunväst. Är ni fler därute som gör det på vintern ?
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips