Övernattning?Jämtlandsfjällen_Januari

Jag planerar att göra en endsamtur i Januari (Omkring 20) i Jämtlandsfjällen ( Storulvån-Sylarna-Helags-Ljungdalen)
Jag undrar om det är möjligt, och om det är tillåtet att övernatta i säkerhetsutrymmena på fjällstationerna ?
Ev. andra möjligheter ?
 
Tält ?

Grejen var att jag skulle slippa ta med mej tältet.
Utrustning i övrigt, det vanliga som på sommarn fast för vinterbruk
 
vissa prylar ?

Hej !
du känner förstås till begreppen vindsäck, spade och liggunderlag ?
och du vet var det finns hjälptelefon för att underrätta anhöriga när du blir försenad 2 dagar pga snöstorm ?
hur gör du när det blir snöstorm och du inte kan bivackera pga för lite snö ? du tror inte ett tält hjälper då ?
 

Ferdinand Frykendahl

Gäst
Säkerhetsutrymmen OK!

Det är tillåtet att övernatta i fjällstugornas säkerhetsutrymmen. Betalar gör du i efterskott på posten genom det inbetalningskort som finns i varje stuga. Ta med tältet i alla fall som säkerhetsutrustning. Besökte området runt nyår - då var det lite snö på kalfjället, men annars är januari en utmärkt tid för turåkning. Rekommenderas!


/FF
 

Aktuellt

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 10 kommentarer

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips