Öppen vatten i Sthlms skärgård?

Hej,

tänkte försöka mig på en dagstur under påsk, men en förutsättning är ju öppen vatten. Nån som vet hur läget är i Stockholms skärgård?

/Måns
 
Mycket is

för årstiden. Mot Landsort och i stora farleder dock relativt isfritt. Strömmen isfri i varjefall ut mot Nacka strand.

Thure
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Vill man ha bra färsk info så går det att slå en signal till lotsstationen i aktuellt område. Kan inte områdena utöver landsort. Men har själv ringt landsort lotsstation och de var mycket trevliga och gav besked om möjligheten till paddling runt Öja/Nynäshamn. Lätt att ta sig till Ankarudden med bil samt parkera om detta område lockar. Gissar även att det är ganska ont om paddlare där under vintern då det utöver isläge kan erbjuda förhållandevis hög sjö.

Man ska nog tänka lite på att inte kontakta dem i onödan så de inte känner att det är besvärligt med alla paddlare som ringer.
 
Senast ändrad:
Isfritt i södra nynäshamn

Hej,

Vi har isfritt vatten från NSS och söderut på gårdsfjärden. Även på östra sidan av yttre gården är isfri ut mot mysingen.

/Pelle
 
Det finns öppet vatten utanför Oxelösund. Sjösättning vid restaurang Sailor Fiskehamnen/Femöre. Mycket is innanför öarna så man bör vara mycket van för att ge sig ut på Bråviken. En varning för att vindvridningar snabbt kan flytta is så det kan bli svårt att komma tillbaka om man inte har koll!
 
Tack för bra tips, söderut verkar vara tipset.

Erik, det där med vindvridningar är superförrädiskt, jag vet. Höll på att blir fast mitt i en farled för ett par år sen för att det hade drivit in is dit jag hade tänkt mig. Och Finlandsbåtarna hade sin tidtabell. Fick en tankeställare den gången...

/Måns
 
Var förbi gästhamnen i Oxelösund och där ser det ut så här nu:
 

Bilagor

  • Hamnen 23 mars.jpg
    Hamnen 23 mars.jpg
    56.1 KB · Visningar: 1,001
  • Gästhamnen 23 mars.jpg
    Gästhamnen 23 mars.jpg
    45.4 KB · Visningar: 985
ska ut på em i "okkle"
det såg perfekt ut även idag, för en stund sen : )
å idag har jag kajaken med mej åxå : )
 
funkade utmärkt igår.
man idag var det is. för kallt å för vindstilla inatt.
men lite mer vind å lite fartyg så bör det ordna till sej igen så småningom
 
STHLM:s "centrala skärgård"

Hej Måns,
gissar att du söker ytterskärgård men jag vill ändå slå ett slag för den salta sidan av den "innersta skärgården". Gjorde en uppfriskande tur i söndags och så här års och med rådande kyla är det faktiskt ett riktigt äventyr att göra de stadsnära vattnen.

En liten rapport från turen som inspiration:

http://www.facebook.com/#!/groups/110245162477379/

Lycka till på påskpaddlingen/Marcus
 
Rättad länk till turbeskrivning

Hej igen,
insåg att bifogad länk till turbeskrivning var felaktig, här kommer en justerad. I söndags hade vi turen att bjudas på minst sagt blandade/exotiska förhållanden. Men du lär nog också hitta en lagom mix av is och vatten. Sen är det bara upp til fantasin att hitta spännande vägar :)

http://www.facebook.com/groups/110245162477379/

God tur!

Marcus
 

Bilagor

  • P3230760.jpg
    P3230760.jpg
    76.2 KB · Visningar: 780

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips