Ömmande fotvalv.

Hejsan! Finns det någon som vet hur hantera följande situation? Vid lite längre träningspass får jag ont under ena foten, smärtan infinner sig under fotvalvet (där tårna börjar) Vet att jag har fotvalvet lite in sjunket men inte så mycket att det skulle orsaka denna smärta. Har funderat på att köpa lite större skor, fötterna har ju en tendens att bli lite svullna under ett längre pass, klossen går heller ej att flytta längre bakåt, har någon vänlig själ något bra tips att testa, vore ytterst trist att enbart kunna åka kortare pass? Tackar på förhand:)
 
Jag har samma problem. Det är fotvalvet som är orsaken. Det hjälper med en pelottsula eller en lös pelott som man klistrar på den befintliga sulan. Finns t.ex. hos Scholls.
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Många tåhävningar hjälper oxså, vi talar om block av minst 50 minimum 4x/dag. Iläggsulor och nog rymliga skor hjälper sannorlikt oxså.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.