Ökning av kajakförsäljningen?

Förhoppningsvis så stämmer det och en anledning kan vara att kanoter är relativt billiga jämfört med att byta bil, köpa sommarstuga, båt, utlandsresa för hela familjen osv.

Andrahandsvärdet är ju ganska bra så tröttnar man så blir värdeförlusten en billig "hyra" förutsatt att man varit rädd om prylarna!
 
Hårt tryck även i klubbarna!

Är själv aktiv i Örnsbergs KS i Stockholm och även vi märker av att många söker platser för kajakerna de köpt. Senaste åren har även våra sämsta platser varit uthyrda där man behöver vara två med stege för klara att lägga upp kajakerna. Kön har börjat växa och det känns som att Stockholm behöver fler klubbar som kan hyra ut platser. Personligen tyckar jag det är mer än bara platserna som gör det roligt att vara med i en klubb. Själv är jag med SIF kajak(Saltsjöbaden), Qajaq Sverige och ÖKS. Har dock lämnat BKK då jag tyckte det fick räcka med 3st klubbar.
Vet ni om det finns några lediga platser i andra klubbar då många frågar?
 
Kan det vara så att människor vill satsa mer på hållbar lycka? Hoppas att det här konsumtionssamhället håller på att förändras i den riktningen...
 
hos mig har det gått ungefär som förra året absolut ingen kris alltså.

Det är inte så att de menar att antalet kajakförsäljare är rekordstort :)
 

Aktuellt

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips