"nytt" andas tyg?

Funktionen verkar i och för sig att undvika att tyget ser fuktigt ut, genom att bland annat sprida det på tygets insida istället för att släppa igenom. Jag vet inte om det är vad man är ute efter i friluftskläder.

Och att man ser fukten är väl ett större problem i just bomullskläder än i "tekniska" underställ, så för friluftsbruk är kanske problemet löst när man lämnade bomullen.
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Svettning

är en livsviktig funktion som via avdunstning kyler av huden så att huden kan fungera som en kylfläns för blodet. Plagg som kyler är bättre än plagg som värmer vid varm omgivningstemperatur och kroppsarbete. Bomull har med funktionellt tänkande bra egenskaper i det sammanhanget.

Den andra extremen, syntetplagg typ polypropylen blir för varma och leder till dels överhettning dels stora vätskeförluster då svetten diffunderar ut utan att avdunstningen sker från huden. Marknadsförs som fysiologiska när de i själva verket är antifysiologiska.

Utan att veta det här tygets egenskaper mera i detalj kan jag inte spekulera i om det kyler eller värmer.

Thure
 
De säger i den länkade videon att kroppen ska "agerar som värmepanna" vilket borde betyda att värme ska tas från kroppen för att få svetten att avdunsta, alltså så har det en kylande effekt.

Borde således vara ett ypperligt plagg om man är lagd åt det hållet att man vill kramas när man har vandrat långt en varm dag, då slipper den som blir utsatt för kramen att bli blöt :)
 
Noterade

också vad de sa men är skeptisk till att det stämmer. Effektiv kylning borde förutsätta att avdunstningen sker på hudytan inte en bit ifrån.

Thure
 
Kom

på ytterligare en konstig sak i resonemanget som förs i filmen.

I en bastu är det varmare på tyget än på huden. Därmed är det värmen i bastun som får fukten att avdunsta från tyget inte värmen från personens hud.

Thure
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
det jag skrev här postades i fel tråd förstår inte hur det gick till

Suddade därför inlägget lite synd att man inte kan deleta helt och hållet första fem minutrarna.

Thure
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.