Nya zeeland!!

Eftersom sverige är ganska kasst på vintern tänkte jag dra till aussie/Nz i vinter! Undrar helt enkelt vilka områden som är värt ett besök vad gäller bouldering/Klättring allmänt ! :cool:
 
Ohh var där förra vintern.

Om det är bouldering du är ute efter så är såklart Castle hill ett världsbra område. Men här gäller mycket friktion. Elephant Rocks är mer grepprikt men liknande. Å om du gillar överhängande, missa inte Hulk Hogan! Ett typ 200m långt tak, kanske 5m överhängande. Sjukt kul.

Paynes ford är ett känt och rba sportmecka. Just där i närheten finns ett kanske 8m långt tak som är dws. Sjukt kul!

Nostalgi hehe :)

Lycka till!
 

Aktuellt

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips