Nya muddar på torrdräkt

Någon som kan tipsa om vem som kan sätta nya muddar och ny halstätning på en torrdräkt i skånetrakten? Var inne i en dykaffär, men de var tveksamma eftersom de då behövde limma på väven.
 
I våras bytte en dykaffär i Västerås mina muddar och halstätning. De limmade de nya muddarna utanpå resterna av de gamla där de låg an mot väven.
 
Limmar du själv så leta reda på en PET-flaska som passar inne i ärmen. Vik mudden dubbel så limytan hamnar utåt och rulla på den på ärmen. Då har du koll på om det blir luftblåsor och kan pressa ur dessa innan du fortsätter. Någon enstaka liten luftbubbla gör inget annat än estetiskt.
 

Aktuellt

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips