Nya kängor! Meindl Glockner?

Har kommit i det stadiet att jag måste köpa nya kängor, efter 9 års brutal använding är sulorna på mina gamla lika blanka som på mina klätterskor.

Mina tidigare kängor var ett par höga Meindl, vilka jag varit riktigt nöjd med.

Det jag nu är på jakt efter är oxå ett par höga, vaderade kängor, men ett krav är att dom fungerar bra med glaciärstegjärn, alltså klack både fram och bak för stegjärnens fäste. Är medveten om att sådana typer av kängor ofta har en allt för hårt sula för vandring, men det måste ju finnas de som lämpar sig bättre än andra.

Någon som har förslag vad jag skall titta på???

Har sett Meindl Glockner på deras hemsida, någon som vet var man kan prova dem i Stockholm???

http://www.meindl.de/english/modelle/schuh_detail2.asp?ID=118

Tacksam för all hjälp jag kan få!

/john
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
KG

Hej John!

Meindlkängan du söker finns hos KG Johnsson i Solna. Köpte mina där och är helnöjd. Sulan är lika hård som vanliga Meindl Island, men heter Himalaya. Den är något lägre än Glockner, men är gjorda för att fungera med stegjärn. Jag är helnöjd med mitt köp.

Lycka till!
Christer
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.