Ny skridskorygg från Lundhags?

Kan passa flera men inte mig

Moonsäckar börjar nu komma på isarna. Tittade på en sådan säck och tycker att remstället håller hygglig klass. Säcken går att flytta lite upp och ned på ryggen och är väl ett mellanting mellan konventionell ryggsäck och rumpsäck.

Det jag saknar är att kunna ha kamera i en toppficka åtkomlig under färd. En vanlig säck är också lite mera flexibel avseende extrapackning vid behov.

Men jag tror att denna säck blir en marknadsmässig framgång för Lundhags.

Thure
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Ändrad recension

Jag har fått anledning att ändra min positiva recension. Grenremmens infästning i ryggsäckens botten är alldeles för svag och skulle med all säkerhet inte klara av de krafter som den skulle utsättas för vid uppdragning ur en vak.
 
Intervjuade....

...en mycket erfaren åkare om hans syn på säcken efter en intensiv säsong. Funkar i stort sett bra men:

A) Han tycker den är 5 liter för stor.

B) Grenbandets infästning i säcken är alldeles för klen.

C) Säcken har två förslutningar upptill. En inre rullförslutning och ett yttre blixtlås. Han tycker att utrymmet mellan förslutningarna kunde göras något större för att rymma saker som man vill ha lättåtkomliga.

T
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips