Nubuck och gortex i kängor. Behandling?

Sen anser jag personligen att G-tex i skor inte är en bra lösning (...)
Inte jag heller, utom möjligen på stugvandringar där man kan torka sina saker varje kväll.
Jag förstod hur du menade, men forum läses av många, mer och mindre erfarna, som kanske inte lika lätt "fyller i" sånt som vi utelämnar för att vi tycker det är självklart. Faktiskt ett litet dilemma. Jag tog risken att verka förnumstig för den goda sakens skull ;).
 

Bilagor

  • 10029.1349895688.jpg
    10029.1349895688.jpg
    13.2 KB · Visningar: 586
Jag har kört med Nikwax Nubuck and Suede , det fungerar helt ok om du har nubuck med membran under, använd en mockaborste i mässing och rengör ytan före behandlingen, det är en fördel om du fuktar dina kängor före du applicerar medlet.

http://www.nikwax.com/en-gb/products/productdetail.php?productid=77

Är det nubuck vaxet man ska ha till Gtx kängorna? Är osäker för har använt nikwax "orginalet" innan och det funkat bra, men köpte den du länkade, nubuck and suede vaxet senast, tycker dock att skorna blir väldigt bleka utav den så funderar på om det är rätt vax? Står ju i profilen om skon att "ovandelen är i nubuck.

Tack på förhand :)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips