North Face Himalayan Parka eller North Face Polar Jacket

Hej!

Min tidigare fjällräven jacka har blivit stulen och jag är nu på jakt efter en ny varm jacka.
Jag jobbar i fjällen på en skidanläggning och kommer att använda min jacka dagligen men mestadels som fritidsjacka då jag använder skalplagg när jag åker skidor.

Undrar om någon har erfarenheter från antingen Nort Face Himalayan Parka eller North Face Polar Jacket?
Har också funderat en hel del på Fjällrävens Expedition jacka. Är det någon som vet hur den står sig gentemot de andra North Face modellerna jag nämnt ovan?
Vore även kul om någon har tips på någon annan jacka förutom dom jag nämnt som kunde passa bra till mig.

Tack på förhand!

/Oskar
 
Jag har en TNF Himalayan Parka, dock den tidigare modellen inte den nya från 2008 (dock har jag 900 cuin-dun i min vilket bara fanns första året den gjordes, första gången early adopters faktiskt får en fördel..). I vilket fall så är jag väldigt nöjd med jackan och den är oftast för varm var vardagligt bruk. Sök på "Himalayan Parka" i detta forum så har jag och några till skrivit lite om den.

Fjällräven tycker jag ligger i en annan klass, den är grövre och har sämre dunkvalitet samt betydligt färre "funktioner" som jag skulle kräva av en jacka i den prisklassen.
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Synd det där att de minskat fyllningen från 900 cuin-dun till 800 men känns väl som att 800 ska räcka till för de flesta ändå kanske men ändå synd.
Du tror inte att Himalayan Parkan blir "för varm" för vardagligt bruk? Känner du till något om TNF Polar jacket? Är det värt att lägga till lite extra pengar till Himalayan jackan?

Där jag bor tror jag inte att det finns någon som säljer dessa jackor så det blir nog att beställa någonstans på nätet lite på chans och hoppas att den passar även om det självklart skulle vara bättre att pröva först.
Någon aning om hur Himalayan parkan är storleksmässigt? Stor, liten?
 
Himalayan är precis som de flesta TNF-plagg lite bred i passformen, dock har den bra längd i ärmarna så det är inga problem för mig. Jag är 185/≈70 och har en i medium. Jag har även medium i princip alla andra jackor (Arc'teryx Alpha SV och Gamma MX, Haglöfs Barrier m.fl.). Den går inte ner över hela rumpan vilket ju har både för- och nackdelar. Nu fanns ju inte Polar när jag köpte min jacka men jag hade troligen valt Himalayan ändå då jag behövde en riktigt varm jacka.

Ang. dunkvaliteten så pratade jag med TNF innan jag köpte min jacka och de påstod då att de hade köpt upp allt 900-cuin-dun det året. När jag talade med dem ett år senare då de istället hade 850 påstod de att det bara var året innan de hade kunnat få fram så pass bra dun.
800 är ju på inga vis dåligt, det är mycket fint och räknas väl som standard i de bästa expeditionsplaggen.

Återigen, lycka till.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips