Norska tält?

Ska köpa nytt tält och undrar om någon har erfarenheter och synpunkter av Helsport tälten "Børgefjell 3 Light och Isfjell 3 Camp.
Tackar på förhand
 
Helsport

Jag har haft ett Helsport Borgefjell i 4år och det funkar kanonbra, har använt det till allt från Skidturer, kajak, vandring till camping. Går bra att sova 3 i tältet.
Lätt att sätta upp och det är genomtänkt. Enda nackdelen är att det ä ren relativt liten absid så det är svårt att få in tre ryggor i absiden.
 
Har samma erfarenheter med Børgefjell som Johan, og mener også att dette er et bra telt. Kjøper du "Camp"-utgaven får du svært god plass til sekker i absiden. Men da får du ju også litt ekstra vekt...
 
Borgefjäll T3

Har ett Borgefjäll tält!

Detta är gammalt och lite slitet men fungerar perfekt.Personligen så tycker jag att det är ett helt fantastiskt tält.Lätt/gott om plats/rejäl absid/bra ventilation.Har lite funderingar på att sälja det pga av att jag mest vandrar ensam.

Någon som vet hur mycket ett nytt sådant tält kostar?
 
I Norge koster et nytt Børgefjell 3-light 4789.00 NOK.

Er det ellers noen som kan anbefale et godt telt for en person?

Nina
 
Några förslag (lite sidospår, lite helsport)

NinaK; sa:
(klipp)

Er det ellers noen som kan anbefale et godt telt for en person?

Nina

Har mest erfarenhet av Hilleberg.

Akto: lätt, (1,5 kilo), litet och plats nog för en. Absid. Kan funka på vintern men mycket trångt och dålig ventilation.

Unna: lätt, (2,3 kilo), plats för en till två, rygga och blöta kläder får plats mellan inner- och yttertältet. Funkar på vintern med extra kraftiga stänger, ventilationen kan vara lite dålig i snö.

Nammatj: ganska lätt (2,8 kilo), plats för två på sommaren, lite trång för två på vintern men det går, absid, bra vintertält, bra ventilation.

Sök på utsidan på namnen så hitter du ganska mycket.

Angående Helsport, på http://www.1000-turtips.no finns lite skrivet om Helsports tält. http://www.villmarkssida.no har en rescension av deras kraftigaste expeditionsmodell.

Vänligen,

J
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Helsport VAR?

Man tackar för synpunkterna på tälten, verkar vara ett bra val. Är det någon som vet vem som säljer Helsports tält i Göteborgsregionen?
 
För ett par sedan frågade jag Hel-sport var i SVerige jag kunde köpa deras tält. JAg fick då en lista som jag såklart inte har kvar. Men i alla fall så kommer jag ihåg (eftersom jag själv bor i Göteborgsområdet) att den enda affären här var en sådan i Lerum, namnet kommer jag inte ihåg...

Du kan ju alltid fråga Hel-sport :)

/Martin
 
Helsport-telt billigast i Norge

Kolla också in den hær norska internet-butiken,
http://www.sport-it.no/
dær t.ex. Helsport Rondane 3 kostar 4.299 NOK
jæmført med 5.998 SEK hos Fliesbergs.
Med kurs på 0,85 tjænar du 800 kr om det ær møjligt før dig att bestælla från sport-it.no till Sverige.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.