Norra Mora Vildmark

Jag har planer på att göra en helgvandring i det här området i början av Juni, verkar vara ett häftigt ställe med sina stora myrar, gammelskog och spännande djurliv. Någon som varit där och vill dela med sig av sina erfarenheter, tips på sevärdheter osv?
 
Jodå jag har varit där. Eller mnja. Jag har varit i grannreservatet Våmhuskölens naturreservat. Fina myrar, rikt fågelliv och hittade både björnspår och ett björnide. Har varit där i maj när jag varit = en del snö här och där. Början av juni borde snön vara borta.

Ta med kikare och var beredd på blöta, men det lär man ju vara när man går omkring bland myrar.

Här kan du se några bilder jag och ett par kompisar tagit därifrån.

https://norradalarnasvildmarker.wordpress.com/category/vamhuskolen/

Mvh / Johannes
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Tack för ditt svar Johannes! Jag har faktiskt spanat in er sida tidigare, fantastiska bilder som ju inte dämpar suget att åka dit precis :) Jag kommer säkert att bege mig in i de angränsande reservaten också, Anjosvarden verkar trevligt. Hur tror du att myggsituationen är i början på Juni?
 
Tack för ditt svar Johannes! Jag har faktiskt spanat in er sida tidigare, fantastiska bilder som ju inte dämpar suget att åka dit precis :) Jag kommer säkert att bege mig in i de angränsande reservaten också, Anjosvarden verkar trevligt. Hur tror du att myggsituationen är i början på Juni?

Jag har inte varit där i början på juni men väl i Fulufjället i början på juni och har då inte haft några mygg. Lite småflugor och annat flygande en gång när det var +20 grader men inga mygg faktiskt.

Mvh / Johannes
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips