Norge och Alperna

Hejsan!

Har dryga 3 veckor till förfogande i sommar, augusti som ska spenderas på vandring.

En vecka runt Jotunheimen, förslag på ca 3-5 toppar som kan nås utan farlig glaciärvandring emottages tacksamt! Galdhöppingen och Glittertind är självskrivna.

En-två veckor i Alperna, helst någon/några toppar över 4000 m om det finns att tillgå utan klättring. Tanken är att en vecka ska tillbringas på högfjäll och en vecka tillsammans med fruntimmer på lägre höjd. Tjejerna ska tillbringa första högfjällsveckan i någon stad troligen. Förslag på områden/berg/leder/mm emottages tacksamt!

MvH // Joakim
 
Halloj,

Det blir nog en kanontur, Kyrkja är ett måste den är fin topp(kan finnas en del snö om man startar tidigt på sommaren) och om startar på morgonen så hinner man med Visbretind också på samma dag. Ligger 1 mil från spiterstulen ungefär.
Kommer en länk med några av våra bilder från i somras
http://www.fjellforum.net/viewtopic.php?t=6289
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
figgegbg; sa:
Halloj,

Det blir nog en kanontur, Kyrkja är ett måste den är fin topp(kan finnas en del snö om man startar tidigt på sommaren) och om startar på morgonen så hinner man med Visbretind också på samma dag. Ligger 1 mil från spiterstulen ungefär.
Kommer en länk med några av våra bilder från i somras
http://www.fjellforum.net/viewtopic.php?t=6289

Schyssta toppar ändå, trodde inte det var så dramatiska toppar i det massivet.

Galdhöppingen
Glittertind
Kyrkja

En-två till som man bara måste besöka?

// Jocke
 
En annan angivelse är förstås att Kyrkja ligger invid
Leirvassbu (och därmed alltså nära väg).

På norska fjellforum finns mängder med rapporter och länkar om just bestigningar eftersom det är det dominerande intresset där. Jag är själv inte intresserad av toppar, men tror att det finns GOTT om bestigningar
av alla svårighetsgrader
att göra från Leirungsdalen söder om Gjende
 
Jag skulle rekomendera Surtningssui (2368 m.ö.h). Det är någolunda lätt att ta sig upp och ingen klättring behövs. Väl uppe på toppen är det en oslagbar utsikt som bara måste ses! Surtningssui ligger i anslutning till Memurubu och det är en väldigt vacker tur.

Jag skulle även kunna rekomendera Store Knutsholstind (2341 m.ö.h), även den med fantastisk utsikt. Toppen är lite svårare än Surtningssui men ingen klättring behövs. Knutsholstind ligger i anslutning till Gjendebu och om du vill ta dig direkt till Memurubu så kan du ta båten över gjende.

Jag är också intresserad av toppar över 4000 m.ö.h som inte kräver klättring. Svara gärna om det är någon som har något bra förslag.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips