Nordkap - Kapstaden

Hmm. Är det att anse som fusk att använda MTB för den delen av sträckan och sedan skifta till långfärdscykel i Mehamn tro? ;)
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Jo tänkte inte medföra två cyklar, klurade snarare på möjligheterna att ev hyra MTB däruppe i såna fall. Men hur som helst mitt projekt ligger 2-3 år framåt i tiden så det löser sig. Men tack för tipset och kartan dock, och lycka till till TS!
 
Jo tänkte inte medföra två cyklar, klurade snarare på möjligheterna att ev hyra MTB däruppe i såna fall. Men hur som helst mitt projekt ligger 2-3 år framåt i tiden så det löser sig. Men tack för tipset och kartan dock, och lycka till till TS!

Varför inte cykla hela vägen med långfärdscykeln? Kan du cykla sträckan med en MTB så kan du även göra det med en långfärdscykeln. Lämna packningen i närmaste by om du vill det och cykla den sista sträckan upp till udden utan packning
 
skall man göra sånt här för att imponera på andra är det väl bättre med Nordkap (som "alla" känner till) än nån obskyr liten udde i närheten som ingen hört talas om? På samma sätt blir det mycket lättare att förklara "Nordkap-Gibraltar" (även om det finns något sydligare i Europa).
 

Bilagor

  • CapeHopeDetail.jpg
    CapeHopeDetail.jpg
    24.1 KB · Visningar: 421
Senast ändrad:

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips