Nordisk Telemark ULW 2 eller Hilleberg Enan

Hej!

Jag kan inte bestämma mig för vilken av dessa 2 tält jag borde köra på. Dom ligger på ungefär samma prisklass.
Jag brukar ofta vandra med hund 35kg och det är främst i fjällmiljö jag kommer att använda tältet.

Har tidigare använt Hilleberg och jag älskar kvaliteten men Nordisk Telemark ULW 2 väger mycket mindre 930 gram mot Enans 1200 gram och är större än ett Enan. Och med hund blir det tajt i ett Enan.

Vad tycker ni experter?
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Med en så passa stor hund så antar jag att du har klövjeväska på den, så dom 300 gr. slänger du på jycken och en hel del annat. Så köp det tält du verkligen vill ha.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips