Nomadliv

Allt från ryggsäckar till flygplan i forumbeskrivningen... så det passar nog. För den som vill veta mer om att bo, permanent eller periodvis, i egenfixad spartansk husbil finns t ex fb-gruppen Vanlife Sverige där folk delar med sig frikostigt av både byggtips och upplevelser.
Jag och sambon har byggt en som bjudit på både höjdare och förtvivlan, lång historia. Används både sommar och vinter som utgångspunkt för klättring, kajakturer och skidåkning bland annat.
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Brorsan använder sin skåpbil för camping emellanåt. Det blir ju extremt spartanskt, han har byggt en hylla som fungerar som förvaring av utrustning dagtid och våningssäng nattetid. I veckorna är det hans företagsbil. Blir lite rått att sova i på vintern, men funkar. Jag, brorsan och hans fru drog till fjällen för två år sedan och gick toppturer från bilen, kul och smidigt koncept.
 
Jag och lillebror europasemestrade 7 veckor med en Caravelle Coach -89. Vi drog ut mittensätet och pallade upp två garderobsdörrar som vi snott från farsans garage. Blåste upp luftmadrasser. Vips, husbilen var färdig :)

Those were the days...

//A
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips