Nikwax Analogy

Det står inte någonstans i länkarna vad det är för material. Tillsammans med infon från Paramos hemsida får man ihop att det är ett sorts syntetisk fleece, men som behåller den isolerande effekten även väldigt blöt.
Analogy är inte vattentät, däremot känns det så. Det tillåter även att inte bara ånga utan även vatten passerar inifrån och ut (transporterar ut). Det är ett tvålagerssystem. Kapillärkraft nånting också. Sammantaget gör det att plagget står emot vatten, verkar vara p g a kroppsvärmen, samtidigt som det isolerar - vilket, enligt marknadsföringen, skalplagg inte gör särskilt mycket. Betydelsen är att man kan skippa ett plagg för att dra ner vikten.
Jackan är nog tillverkad av bomull, därav "cotton".
Annars har du ju klättermusens vattenresistenta jackor av ekobomull.
Hoppas jag hjälpt något.
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
Jag har inte orkat läsa så noga, men det SeñorCaca skriver ovan verkar stämma med intrycket jag fått. Du får se till att skriva här i tråden om du får reda på något mer Hiker111.
 
Jag vet inte så mycket om textilen, men jag vet att jag gillar min paramo-jacka. Den andas klart bättre än gtx. Jag kan jag till och med åka längdskidor med jackan på, med ventilationskedjorna öppna. Helt omöjligt med min gtx -jacka.
Nackdelen är som sagt att den inte är lika vattentät. Vid stark blåst och mycket regn blir man lite blöt. Mest använder jag den som vinterjacka.

Inlägget skrivet med mobil
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips