Naos 55 eller Naos 70 alternativt Arrakis 65?

Hej, tänkte slå till stort på en av dess ovan nämnda väskor. Just nu lutar det mest åt Naos modellen, har hört att Arrakis skulle vara lite klumpig, sen ser jag fördelar med ett lock om man skulle behöva fästa något stort på väskan peroidvis, samt att man kan helt enkelt ta bort den om man inte vill ha den. Då kommer vi till storleken, här tycker jag att 60-65 hade varit en bra storlek. Jag har en fjällräven kajka 90L och det blir lätt att man bara packar och packar om man får plats med för mycket. Nu vill jag börja vara mer noga med vikten och kunna gå längre och snabbare. Så om jag någon dav måste bära frukansvärt mycket typ 40kg och länge så letar jag upp en 100l med aluminiumram. Jag står egentligen mest och velar mellan naos 55 och naos 70. Någon som har några tankar?
 
Hej.. Det skiljer på varje storlek. 85an har två horisontella stabilitetsremmar på varje sida,det har bara 85. Enligt min lokala handlare så tillverkas Naos 85 fortfarande. Ska du ha en,så var ute i GOD tid,det verkar som de bara gör en (litet) antal varje år,är de sen slut,så är de. mvh borano20
 

Bilagor

  • 1049833_1.jpg
    1049833_1.jpg
    40.9 KB · Visningar: 1,023
  • 82-497_l.jpg
    82-497_l.jpg
    8.8 KB · Visningar: 756

Aktuellt

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.
Jag har iof kollat in nörröna synkron. Men nu var det frågan om två andra säckar. Det vart för övrigt Arrakis 65, vilken jag är nöjd med förrutom axelbanden, men det verkar också lösa sig.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips