Nån som vet vad jag fyndat på loppis, fjällräven sovsäck

Tror jag gjort mitt bästa sovsäcksklipp, jag gav 45:- på loppis.
Någon som vet något om den ? eller har någon aning om komforttempen för män?
Den heter Fällräven Trail Down Subzero, Art nr 62460.
Den har helång dragkedja och krage som går att dra åt runt halsen.
Jag klistrar in lite bilder.
 

Bilagor

  • IMG_20190607_144449.jpg
    IMG_20190607_144449.jpg
    115.6 KB · Visningar: 1,748
  • IMG_20190607_144600.jpg
    IMG_20190607_144600.jpg
    90.3 KB · Visningar: 1,847
  • IMG_20190607_144910.jpg
    IMG_20190607_144910.jpg
    67.6 KB · Visningar: 1,708
  • IMG_20190607_144959.jpg
    IMG_20190607_144959.jpg
    45 KB · Visningar: 1,710
  • IMG_20190607_145009.jpg
    IMG_20190607_145009.jpg
    50.9 KB · Visningar: 1,757
När den var ny och ren höll den säkert värdena. Vad är lofthöjden och totalvikten?
Väg då jag tar alla FR vikter med en nypa salt. Men enligt etiketten en 0-15° säck. Rätt pris.

go tur
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Svårt att gissa komforttemp, tillverkad långt innan EN testerna och okänt skick så det blir nog att testa några kalla nätter. 80/20 dun, gissar på runt 550 CUIN. Har du någon vikt och ligglängd på säcken?
Priset är i varje fall inget att klaga på;)
 
Längd på sovsäcken är 220, vet inte om det är samma som ligglängd. Vikten är 1150g. Ska mäta loftet sen. Någon som kan gissa åldern på den ?
 
Någon som kan gissa åldern på den ?
Gissa kan jag. ;)
I fjällrävens katalog 1999/2000 och vår/sommar 2000 finns en sovsäck F.E.M. (Fjällräven Extrem Marathon) Trail Dun Superlätt med Art,Nr. 62470.
Din sovsäck finns inte med, "bara" siluett modeller i dun, men jag skulle gissa att den fanns omkring denna tid, troligen lite tidigare.

Henning
 
Skall bli intressant att se vad Fjällräven säger om tillverkningsår.

Skall jag gissa på praktisk komforttemp runt nollan eller någon grad under nollan för en man förutsatt att säcken är i fint skick.
Vikt och storlek ger en jämförelse med ex Marmot Sawtooth som dock har högre dunkvalitet (Fjällräven säcken har en högre andel fjäder som ger vikt utan loft, så lägre fillpower).

Baserat på din uppmätta totallängd på sovsäcken gissar jag på en ligglängd 185-190cm med huvan åtdragen...har du provlegat den?
 
Skall bli intressant att se vad Fjällräven säger om tillverkningsår.

Skall jag gissa på praktisk komforttemp runt nollan eller någon grad under nollan för en man förutsatt att säcken är i fint skick.
Vikt och storlek ger en jämförelse med ex Marmot Sawtooth som dock har högre dunkvalitet (Fjällräven säcken har en högre andel fjäder som ger vikt utan loft, så lägre fillpower).

Baserat på din uppmätta totallängd på sovsäcken gissar jag på en ligglängd 185-190cm med huvan åtdragen...har du provlegat den?

Japp, jag har testat den och jag är 175cm och får plats utan problem. Så ligglängden kan kanske ligga där någonstans
 
Tack för uppdateringen. Detta var före EN-normernas tid men försöker man hitta något liknande idag så hamnar den här säcken (500g, 500CUIN gåsdun) mitt emellan ex Salewa Eco-1 och Eco-7 så kanske en lägsta komforttemp runt -3C om den är i fint skick. Alltså en ganska bra sommarsäck för fjällvandringen, om än lite tyngre och mer skrymmande än de mer avancerade (och betydligt dyrare;)) säckarna.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips