Nån som testat RA-45?

Ja, har den och har testat den. Förstärker mycket bra, men signalstyrkan avtar snabbt ju längre man avlägsnar sprötantennen från GPSmottagaren.

Har RA46 också, den är roligare och har ett mycket större täckningsområde som ma kan använda mottagaren i. Passar i ett rum medan RA45 passar i en bil. Fast priset verkar högt, kolla mer på nätet, jag köpte mina från UK. http://www.sanav.com tillverkar dem.

Istället för att lägga pengar på en återsändande antenn skulle jag satsa på en GPS med kontakt för extern antenn. Det ger alltid mindre trubbel. Dessutom har behovet av återsändande antenn minskat med SIRFIII mottagarna.

En användning är att låta gpsen få fix inomhus så man slipper vänta på cold start medan man kör för det kan ta tid även med sirfIII.
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips