Någon som vet vad som hänt med Happy

Re: Det var jag..

jomper; sa:
Eftersom vi har billig hosting så kostar jourutryckningar pengar - imorrn bitti startar de om servern och allt rullar på som vanligt igen.

Tips:
en sak man kan göra (lite beroende på vad man skall göra) är skapa ett script som återställer till som det var när du började och gör en snygg nedtagning och tar upp grejerna igen.
Starta scriptet med en timerfunktion (crontab/at)så att du har X minuter på dig att fixa vad du nu skall fixa.
skiter det sig så går servern tillbaks till som det var när du började, ingen skada skedd och du kan börja om. När du är klar och allt fungerar stänger du av jobbet.

Ganska skönt att ha när man fipplar remote och riskerar att såga av den gren man sitter på, dock tyvärr inte applicerbart.

som sagt bara ett tips.

/Torbjörn
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Vet inte men snart säljer jag en hoj och köper en ny server åt Jomper ;)

Hade ju tänkt läsa ride report från Lövsta vinfylloförening å allt, det är ju iaf lördakväll...
/Oscar
 
happy

Förra gången var det vårt eget fel att det dog, nu vet vi dock inte riktigt vad som hänt och jourutryckning till serverhallen kostar 800kr så vi får klara oss till måndag. Tror inte det är hårdvaruproblem iaf, men det visar sig.

Ny server behöver du inte köpa Oskar, det har vi redan köpt, den står till och med i serverhallen och bara väntar på att tas i drift. Den kommer vi kunna starta om själva remote så sånt här debakel kan undvikas :) (dessutom är den 18 gånger snabbare så att allt inte ska sunka ihop när det blir 100+ användare online samtidigt..). Så är det!
 
Re: happy

jomper; sa:
Förra gången var det vårt eget fel att det dog, nu vet vi dock inte riktigt vad som hänt och jourutryckning till serverhallen kostar 800kr så vi får klara oss till måndag.

Klara oss till måndag?! Har du ramlat och slagit dig? Hur ska det gå?
Jag har nämligen ramlat och slagit mig och kan inte vara ute och leka, så mitt enda hopp är att (upp)leva genom andra!
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.