Någon som har erfarenhet av att köpa tält från Aliexpress?

Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Ja titta! Toppen!

Nu har jag fått mitt tält
3F UL GEAR 740g Oudoor Ultralight Camping Tent
Oväntat snabb leverans. Inkluderar footprint vilket inte står i beskrivningen tror jag. Verkar ok.

Tältet ser fint ut. Ska bli kul att höra vad du tycker när du provat det.

Har också kollat lite på "billighetstält". Har inte samma höga krav som många här (inte fjällen, troligen inte vinter) så det känns ju lockande.
 
Beställde en 3f ul gear kopia på hubba hubba för en dryg tusenlapp. Återkommer med en recension om den kommer fram :)
 
Kommer ihåg att Biltema fick dra tillbaks ett tält pga risk för kolmonoxidförgiftning. Därför skulle jag nog tänka tre gånger innan jag köpte ett "kina-tält" (även om väldigt många fina märkestält är tillverkade i Kina). Det är billigt av en anledning. Luftig modell så är det såklart inget problem.
Sedan så kan samma fabrik köra "nattpass" och göra samma dyra tält till en bråkdel av peng som märkestält, men det är svårt att hitta/verifiera.
 
Det tältet Biltema fick dra tillbaka var ett popup-tält som var "för tätt". Ett sånt tält är ju helt slutet.

De tälten vi pratar om här är ju konventionella tält som är "öppna nertill" och i alla fall har det tältet jag köpte bra ventiler. Absolut inte sämre ventilerat än andra tält jag sett.
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Idag kom tältet, testade att sätta upp det och allt verkar i ordning. Kommer testa och skriva en kortare recension senare.
 

Bilagor

  • IMG_20170512_164315.jpg
    IMG_20170512_164315.jpg
    140.3 KB · Visningar: 1,226
€5? $22? Det där var lite svårtolkat.

För smågrejer tycker jag inte momsen är det stora problemet utan den avgift posten tar ut för att inkassare densamma. Det är retsamt när man handlat något för nån hundring.

Men för att återgå till tältet - jag törs sällan beställa något i den prisklassen p.g.a.risken att åka på diverse avgifter. Det är bara om det är något jag verkligen suktar efter jag gör det. Underligt nog har jag haft tur med kängor från U.S.A.som kostade långt över den gräns där jag gissar att de börjar bry sig.
 
Har beställt ganska många outdoorprylar från Aliexpress, bl.a. tält. Har aldrig råkat ut för för tull eller andra avgifter. Nackdelen är att leveranstiden är lång, uppåt en månad.
 
Tack för den upplysningen. Det var en mörk dag när amazon.co.uk slutade med fraktfritt utanför Storbritannien. Har inte ens slagit mig att de andra "amazonerna" kan ha. Blir google translate då...;)

Man kan välja engelska direkt på amazon.de (iofs en översättning det med i de flesta fall).
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.