Näver

Tack Roland för att du tipsade om denna fantastiska film!

När jag började se på den såg jag att den är 57 minuter lång. Då trodde jag att jag skulle
tröttna.
Men ICKE den var en av de bästa jag har sett.

Rådet till er andra är att ta er tid och se på den.

Den innehåller så mycket och inte minst lärdom.
Hälsningar
Lennart
 

Aktuellt

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!
Hur i hela friden han fick ihop det där i fram och bak begriper jag inte. Lite dålig information men ändå en fantastisk film tycker jag. Visar på godkänt i träslöjden :)

Mvh // Johannes
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.