Myggnät till tarp

Jag planerar att knata lite helgturer med hunden i mellansverige i sommar och har tänkt ge mig på tarp-boende. Dock önskar jag lägga till ett myggtält under tarpen. Helst med botten.

MSR har en lösning som verkar riktigt bra i Thru-Hiker Mesh House 2 men den verkar inte säljas någonstans där de skickar hit. Hilleberg har en utan botten som i övrigt ser helt ok ut men rätt dyr för vad man får.

Har ni några tips kring vad jag ska ta till istället? Vad använder ni själva? Tarpar verkar det gå att hitta i vilket fall.

Jag har försökt söka både här, på webshoppar och på sökmotorer men min google fu är inte stark nog tyvärr.
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Jag har sett att det finns myggtält eller vad man ska kalla det på tradera i campingkategorin.
Återkommande annonser så gissar att det är kinawebshop. Se upp med leveranstid i så fall.
 
Jag har biltemas (se länk i post ovan). Det har gjort vad det ska när jag använt det. Ska du ha något lättare så blir det nog ganska mycket dyrare gissar jag.
 
Tack för tipsen! Kanske blir en enklare variant a biltemas nät och ett litet footprint för att få lite pseudo-tält-känsla.

Hittade lite på http://www.bearpawwd.com/ också kostar en del. Det verkar som att man kan beställa olika material och mått där också om någon är intresserad.

Så min lösning landar nog i:
1) Tarp - ska hitta någon som verkar bra, finns en del att välja på
2) Biltemas myggnät
3) Tält-footprint att peta in myggnätet under

och som alltid fortsätter alla listor med:

4) ?
5) Vinst!

Edit:
Ett annat alternativ för de som letar efter liknande produkter är
DD SuperLight - A-Frame - Mesh Tent
 
Senast ändrad:

Aktuellt

Vandra säkert i värmeböljan

Vandra säkert i värmeböljan
Sommarvandringar står på schemat för många, men värmen ökar risken för både vätskebrist och värmeslag. Med rätt planering kan du njuta av turen.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.
Jag köpte Sea to summit myggnät för en person utan botten på xxl och har varit riktigt nöjd, till härom natten när jag bodde på ett ställe där de allra minsta "sviarna" fanns. Dom tog sig igenom nätet...
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.