Muddus i slutet av oktober

Någon som har erfarenheter av muddus i slutet av oktober? Kyla och lite snö är inget problem, utan jag undrar mer om det är så mycket snö att man måste ha skidor.

Tack för svar!

/axel
 
Troligen inte

Hej!

Nej, jag tror inte att Du skall ha skidor på fötterna i slutet av oktober. Om det inte händer nåt alldeles speciellt med vädret.

Visst kan första snön ha lagt sig, men knappast i sådan mängd att man vinner något på att försöka ta sig fram på skidor.

Har inte varit i Muddus så sent någon gång, men jag kan tänka mig att Du blir rätt ensam med lavskrikorna, björnarna, älgarna och renarna.

Dessutom bör Du nog kolla med turistinformationen i Jokkmokk ifall stugorna är öppna, eller om Du måste låna nyckel. http://www.turism.jokkmokk.se/natur/muddus.shtml

Mvh Bert
 

Aktuellt

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!
vattentillgång i Mudus

Hej, jag undrar om du vet hur det är med tillgång till dricksvatten i Muddus, har vandrat i Sarek och där är det givet inga problem men hur ser det ut i Muddus typ i början av juni, innan myggen ;-).
 
Re: vattentillgång i Mudus

casset; sa:
Hej, jag undrar om du vet hur det är med tillgång till dricksvatten i Muddus, har vandrat i Sarek och där är det givet inga problem men hur ser det ut i Muddus typ i början av juni, innan myggen ;-).
Vatten finns det gott om, men om man vill (eller ens bör!) dricka det sumpiga myrvatten som bjuds kan diskuteras. Ta med vattenflaskan, för vid stugplatserna finns primitiva brunnar eller skyltade kallkällor med betydligt smakligare vätska.
Personligen skulle jag inte ens fundera på att använda stugorna, som under säsong är fulla av mygg som sitter på väggarna i drivor och väntar på att du ska börja slumra in så smått så att de kan anfalla och förhindra alla försök till sömn för de som inte är helt döva.
Ta med tältet!
mvh Åke
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips