Skär inte med armen i dräkten så ska det nog gå bra.. (*ironi*)Har varit förkyld ett tag, men när det släpper och även isen gör det skall den testas skarpt. Om det behövs får jag ta bort 5 mm i taget. Det finns gott om anläggningsyta att ta av. Över 5 cm där det ligger stramt mot huden. Dessutom är det yttre muddar av neopren. Får vara försiktig med kniven.
Tack
AV
Du använder en föråldrig webbläsare. Det får inte visa dessa eller andra webbplatser korrekt.
Du bör uppgradera eller använda en alternativ webbläsare .
Du bör uppgradera eller använda en alternativ webbläsare .
muddar på torrdräkt
- Trådstartare Anders V
- Start datum
Latex runt halsen är för dom flesta en nära döden upplevelse.
Stretchneopren har utvecklats de senaste åren dom är tunna och smidiga.
Paddling har gjort en test av torrdräkter
http://paddling.nu/2010/11/15/stort-test-av-torrdrakter/
Dom flesta tillverkare har neopren runt halsen
http://www.kokatat.com/product_detail.asp?code=sno
http://www.ursuk.fi/se/segling/torrdrakter/product/32/aws-active-watersport-suit-musta/
http://www.onedesigncenter.se/klade...rakt-breathable-gcx4-ater-pa-lager-jl-xl.html
Detta skulle dom givetvis inte ha om det inte höll tät
Hans Friedel
De flesta tillverkare försöker ha produkter som tillsammns täcker de lönsamma segementen på marknaden. Så det finns leverantörer bland de du länkade till som man lika gärna kunde ha länkat till som exempel på de som har latex. Det finns inte en absolut sanning "bäst". Bäst är en bedömning av vad man är ute efter, vad som är viktigt för en, och vad man är beredd att betala.
Hela neoprendräkter säljs, under benämningen "våtdräkter". Det skulle de säkert göra även om de inte höll helt tätt (de är faktiskt inte tänkta att hålla helt tätt). Om vi förutsätter du har rätt om att folk har en nära döden upplevelse av latex, och dessa tillverkare ändå både tillverkar och säljer latex vid sidan om andra egna produkter som har neopren, måste det finnas något skäl till att de dessutom både finns och säljs med latex. Om det nu inte är att de är bekvämare, och inte billigare, så är skälet något annat. Till exempel att de är säkrare.
--- Mats ---
Lästips
ANNONS
Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken
STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.
Neopren kan både vara vattentätt eller genomsläppligt
http://sv.wikipedia.org/wiki/Neopren
Vattentät neopren används tex till vadarbyxor, torrdräkter för dykning, räddningsdräkter m.m
Hans Friedel
http://sv.wikipedia.org/wiki/Neopren
Vattentät neopren används tex till vadarbyxor, torrdräkter för dykning, räddningsdräkter m.m
Hans Friedel
Neopren kan både vara vattentätt eller genomsläppligt
http://sv.wikipedia.org/wiki/Neopren
Vattentät neopren används tex till vadarbyxor, torrdräkter för dykning, räddningsdräkter m.m
Hans Friedel
Och latexmuddar finns på samma produkter med, det går säkert att hitta en webbsida som säger de är vattentäta. Jag ser inte vitsen med att vilja tro att det bara finns en lösning, det finns många lösningar. Det finns inte en absolut sanning om rätt eler fel, det finns olika val, baserade på olika bedömningar. Neopren eller latex är ett val, inte en fråga om rätt eller fel.
--- Mats ---
Jag har valt latex som halstätning eftersom det är det enda som håller tätt efter långvarig och flitig användning. Som handledstätning har jag silikontätning och ringsystem för torrhandskar. Silikontätningen är utbytbar utan limning pga. att det inte går att limma silikon.
Jag satsar bara på det absolut bästa då dräkten är min livförsäkring.
Dräkten är så komfortabel så jag inte ens känner tätningarna.
Jag satsar bara på det absolut bästa då dräkten är min livförsäkring.
Dräkten är så komfortabel så jag inte ens känner tätningarna.
Slog igår till på en Hiko torrdräkt för längre säsong. Dräkten passar bra, men jag undrar lite om latexmuddarna. Tycker de är väl strama. Visst skall de sitta åt, men inte skall det väl bli röda märken och kännas som man stryps? De är ju ganska koniska, så det är nog kanten som stramar mest. Om man kapar av någon cm ytterst med jämn kant, så att de fortfarande sitter åt men inte gör ont, borde det väl gå bra? Eller måste jag gå upp en storlek?
/Anders V
Muddarna ska hålla tätt. Läcker det in vatten är det kasst, men är det tätt även fast dom inte trycker och sitter så hårt som du beskriver är det bra. Mina sitter löst och trycker inte alls. Kommer inte in en droppe i min dräkt.
/t
Liknande trådar
Få Utsidans nyhetsbrev
- Redaktionens lästips
- Populära trådar
- Aktuella pristävlingar
- Direkt i din inkorg