Moskitnät

Jag tänker resa till tropikerna i december och behöver ett moskitnät. Någon som vet var man köpa ett sådant?
Eftersom jag bor i södra sveriges värsta avkrok (Kalmar) så antar jag att det får bli ett köp på nätet.
 
Jag skulle nog vänta med att köpa ett till jag kom ner. Var själv nere i Venezuela i sommras och köpte mitt där, funkar hur bra som helst och mycket billigare
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Närmsta sjukhus med infektionsklinik

Fördelen med dem är att de är impregnerade på rätt sätt. Och känner jag Sverige rätt är impregneringssoppan inte så farlig för folk, vilket har ganska låg prioritering utomlands. Har för mig det kostade 300 kr och det är ingen stor kostnad för att slippa otrevligheter (antingen från myggen eller medicinerna, tex Lariam).

Läs mer på:

http://www.smittskyddsinstitutet.se/upload/Publikationer/Malariaprofylax-2004.pdf

Glöm inte att nät är bra, men att om du rör dig i sömnen så kan det mycket väl tänkas att myggen kommer åt dig ändå. Därav impregneringen.
 
Apoteket på Arlanda säljer en bra modell. Det är inte alltid så lätt att hitta myggnät i tredjevärlden. Oftast finns bara en stor otymplig modell med en stor ring som mesh tyget är fästet på. http://www.globetrotter.de har ett stort utvalg.
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Tackar

Jag tackar Christer för tipset om sjukhusens försäljning. Jag inhandlade ett impregnerat moskitnät igår i samband med vaccineringarna.

Ulf
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.