Mont Blanc på ett annat sätt

Oktober månad - den alpina lågsäsongen - visade sig detta året från en av sina bästa sidor. Ett gigantiskt högtryck låg över alperna som aldrig verkade ta slut, så vi tog chansen och förverkligade en av våra mindre klätterdrömmar: att klättra till toppen av Mont Blanc via den röda pelaren ovanför Brouillard glaciären. En led som bestegs för första gången av W. Bonatti tillsammans med A. Oggioni den 27 Juni 1959 - en skildring som även finns beskriven i boken My Mountains av W. Bonatti.

Området - i princip hela sydsidan av Mont Blanc massivet - hör inte till de mest klätterfrekventa delarna av massivet. Det beror nog på att man inte kommer det efter en timmes promenad efter att tagit en lift - en ryggsäck full med några quickdraws, några friends, ett rep och lite "cash" - utan man får faktiskt jobba lite mer än i vanliga fall... men är väl värt mödan. Man kan få ett helt berg för sig själv och en möjlighet till att klättra perfekt granit - i t-shirt - på 4000 m höjd... Svårt att beskriva den känslan, utan man måste nog uppleva det själv för att förstå!?

Första dagen vandrade vi upp till Monzino hyttan och tog in på dess lyxiga vinterutrymmen, andra dagen tog vi oss upp genom glaciären och klättrade pelaren för att sedan "sova ute" vid starten av Brouillard kammen, tredje dagen klättrade vi avslutningskammen till toppen av Mont Blanc och avslutade detta med en lång promenad ned till Les Houches... Tror nog att jag kommer göra om det en gång till i mitt liv...

Tre dagar i ett tyst Mont Blanc massiv och utan en själ eller helikopter samt perfekt väder är nog inte så många som får uppleva, men det etsar fast sig i minnet kan jag lova!

Hoppas någon vill upp till toppen via andra klättervägar, synd att man kanske inte aldrig hör om dem, så jag får hoppas att någon kanske får lite inspiration? Kanske lite bilder kan hjälpa Er på traven?

Stay tuned and have fun!

ro_01.jpg


ro_04.jpg


ro_05.jpg


ro_08.jpg


ro_10.jpg
 
Senast ändrad:
Chapeau

Kan bara fantisera om hur tillfredstallande det skulle vara att klattra nagon av turerna dar pa vintern...

Grattis till den fina turen
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Härliga bilder och inspirerande bestigning. Vad är det för kamera ni använt?

En Panasonic Lumix LX5 alt en mer kompakt modell av Panasonic. Det jag tycker är viktigt är att man har en så kompakt kamera som möjligt (man tar oftast mer bilder då) som har en ordentlig vidvinkel (foton i klättersammanhang blir oftast riktigt bra då).

Annars, tack för kommentarerna!
 
Underbart!

Gjorde den långa kammen från Conscrit-hyttan över Aig. Bérangère, Dômes de Miage och Aiguille de Bionnassay, vidare över Mont Blanc till Midi i september. Vi tittade längtansfullt bort mot den delen av massivet och konstaterade att man nog kan få vara ganska ensam där borta.

Hoppas det är ok att visa denna från turen
 

Bilagor

  • IMG_4092.jpg
    IMG_4092.jpg
    21.7 KB · Visningar: 707

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips