Mobiltelefontäckning Jämtlandsfjällen

Hej!

Är det någon som har erfarenhet av hur mobiltelefontäckningen (Telia) ser ut i Jämtlandsfjällen - främst kring fjällstugorna Vålåvalen, Gåsen och Stensdalen (och på sträckorna mellan dessa)?
 
Hej!

Är det någon som har erfarenhet av hur mobiltelefontäckningen (Telia) ser ut i Jämtlandsfjällen - främst kring fjällstugorna Vålåvalen, Gåsen och Stensdalen (och på sträckorna mellan dessa)?

Så här säger de själva:
http://www.telia.se/privat/mobilt/mer-om-mobiltelefoni/tackning-hastighet/tackning-hastighet.page
så detta lär väl vara den mest optimistiska prognosen för täckning.

/Patrik, räkna aldrig med täckning i naturen - se det som en glad överraskning (eller vill du kanske undvika?)
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Vad jag minns så är det nog inga problem i Stensdalen. Vålåvalen=halvdant men borde finnas åp vissa ställen runt/i stugan.

På Gåsen tror jag hade lite täckning med Telia i alla fall men inte jättebra.
 
Finns två master att känna till var dom finns: en på en topp vid sylarna. Den ger täckning mot gåsen, men inte på andra sidan krönet mot stensdalen och inte heller i Härjångsdalen.

Den andra står på Vålåsen och Vålåstugorna ligger i skugga. Men om man klättrar upp över krönet österut, så ok. Finns en del stigar upp där. Man har bra täckning större delen av vägen mot stensdalen / Vålådalen. Just Stensdalen ligger lite i skugga, brukar ha halvdålig täckning. Men en bit upp på leden mot Vålådalen är det ok igen.

Du kan nog ringa hem en gång per dag, men inte alltid under dagen är nog en bra sammanfattning som gäller större delen av det här fjällområdet.

/Peter
 
Från Vålådalen till Vålåstugorna har man täckning i princip hela tiden fram till sista kilometern, då man går in i radioskugga. Vid stugplatsen är det tyst, såvida inte man lyckas hitta exakt rätt position/vinkel/krökning på lillfingret. Annars går man helt enkelt några hundra meter upp på Roupe varifrån man ser masten (finns skylt och stig).

Längs leden mot Gåsen därifrån kommer man först ur radioskuggan en stund, men sedan är det skralt inne i Härjångsdalen innan man kommer upp på själva Gåsen. Vid stugplatsen är det hyfsad till god täckning, särskilt utomhus i de södra delarna.

Leden till Stensdalen sedan har jag aldrig behövt ringa ifrån, men jag utgår ifrån att höjd hjälper här. Nere vid stugorna har man i allmänhet SMS-kontakt men kanske inte mer. Gå antingen upp i backen åt norr eller ut på myren åt söder (vid bastun) för bättre signal.

Sista etappen tillbaka till Vålådalen är det bra mest hela tiden, bara man kommer upp en bit från Stensdalen.

(Allt ovanstående gäller Telia eller motsvarande.)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips