Jag har en Garmin eTrex Vista C som jag lagt in min egen ritade karta via programmet Mapwel. Jag var igår och testade kartan och upptäckte att kartan inte stämmer överallt.
Vissa ställen i mitten av kartan är korrekta men ute i kanterna så är differansen upp till ca:200meter fel! Jag mätte upp flera vägkorsningar med GPSen och hade ca 5-10meters noggranhet men när jag försöker att få waypointerna att hamna på rätt ställe på min karta så går inte detta.
Är det kartan som är fel?
Är det jordens rundning som ställer till det?
*Kartan jag använt är Lantmäteriets Gröna Karta i 1.25000
*Kartans omfattning ca:8x8Km
*Kartdatum WGS-84
Vissa ställen i mitten av kartan är korrekta men ute i kanterna så är differansen upp till ca:200meter fel! Jag mätte upp flera vägkorsningar med GPSen och hade ca 5-10meters noggranhet men när jag försöker att få waypointerna att hamna på rätt ställe på min karta så går inte detta.
Är det kartan som är fel?
Är det jordens rundning som ställer till det?
*Kartan jag använt är Lantmäteriets Gröna Karta i 1.25000
*Kartans omfattning ca:8x8Km
*Kartdatum WGS-84