Mesigt, länsstyrelsen

En ny farsot har brutit ut. Jag talar om alldeles för billiga leksaker och alldeles för barnsliga vuxna (män!), som inte bryr sig, och visar hög grad av bristande intelligens.

Fyrhjulingar!

I sommar och höst har problemet uppmärksammats ordentligt. Terrängkörning med bandvagn eller fyrhjuling i känsliga fjällområden har rivit upp stora sår i markskiktet. Vegetationen kommer inte att återhämta sig på många år, kanske ett par hundra!

På något ställe rapporteras om 40 (!) spår i bredd.

Man tar sig för pannan. Det blir ju förstås svårt även för en fyrhjuling att ta sig fram i ett gammalt spår, som blivit lerigt och mjukt. Alltså kör man bredvid nästa gång. Man tar sig för pannan igen! Hur korkad får man vara och samtidigt vara betrodd med körkort och tillräcklig mycket pengar till fordon och bränsle?

Jag blir så trött,förbannad och besviken på folk, som bara tar sig friheter. Det råder generellt terrängkörningsförbud i Sverige. Basta! Dispens ges endast till yrkesmässig trafik, till exempel för renskötsel.

Länsstyrelsen i Norrbotten håller nu på att fundera på hur man skall lösa problemet. Och gissa vad lösningen kan tänkas bli! Jo - ett ledsystem! Så får man ta sig för pannan igen.

Är det alltså så, att om man vill göra vadsomhelst, varsomhelst - så är det bara att börja. Även om det är olagligt. Blir det bara tillräckligt många, som gör tillräckligt mycket, så betraktas det som allmänintresse. Och då skall det stödjas!?
Snart är pannan blodig.

Är det förbjudet enligt lag att köra terrängfordon, så är det väl förbjudet.

Nej, länsstyrelsen. Polisanmäl. Bötfäll, konfiskera fordon, dra körkort och i grövre fall - döm till fängelse.

Det som skett, och sker är i många fall irreparabelt. Turistnäringen i Norrbotten visar sjunkande siffror i år.

Det kanske finns orsaker.

(Inlägget har sänts till Länsstyrelsen i Norrbotten för kommentar.)
[Ändrat av nidob49 2005-09-27 kl 11:05]
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Haha - så där känns det ibland.

Tack Per B. Det var dagens behållning. Hoppas det är så där frustrerande för folket på länsstyrelsen också, när de skall förklara.

Mvh Bert
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips