Mer läckande kapell...

Jag har lite problem med mitt kapell, av fabrikatet Palm Equipment. Förmodligen kommer det från Svima, någon gång på nittiotalet. Det följde med en Artisan med liten sittbrunn.

Problemet är att det inte håller tätt när man får vattenpölar på det. Och det är ju svårt att undvika.

Det är inte i sömmarna som felet sitter, utan helt enkelt i själva väven, som verkar vara någon sorts mellanting mellan goretex och galon, med en textilaktig yta ovanpå och någon sorts plastbeläggning på undersidan.

Vad finns det för några kapell som håller garanterat tätt, utan att vara i galon, och utan att kosta skjortan?

Det är dessutom en fördel om det passar till en liten sittbrunn. Kapell till P&H-kajakernas små brunnar passar tydligen till Artisan också.

Tacksam för goda råd!
 
Neopren

kajakmicke; sa:
Vad finns det för några kapell som håller garanterat tätt, utan att vara i galon, och utan att kosta skjortan?
Neoprenkapell... :)
Innan jag köpte kajak så använde jag de nylonkapell man får med när man hyr men om jag skulle hyra kajak idag så skulle jag försöka använda mitt neoprenkapell.
Det finns förstås ickeneoprenkapell som är täta men de sitter sällan lika bra och jag kommer nog aldrig att köpa något som inte är minst lika bra som det jag har.
Ett neoprenkapell kostar från 800 spänn och uppåt i Sverige. Om du beställer från något annat land kan du nog spara någon hundring eller så.
 

Avslut090305

Avslutat
Tätningsmedel!

Om kapellet är i bra skick i övrigt så vore det kanske bättre att pensla på någon typ av tätningsmedel än att köpa nytt. Viktigt dock att först pilla av ev. kvarvarande beläggning helt.
Jag lagade ett nött kapell hjälpligt genom att pensla på Liquidsole utspätt med aceton, men det kan hända att Licquidseam fungerar bättre.
Fick även ett tips i annat forum att använda AQUASEAL POLYCOAT( http://www.aquaseal.com/polycoat.html ) för att täta ett tältgolv, som tappat PU-belägningen efter ett för generöst användande av insektsmedel!
 
Köp ett nytt Palmkapell!

Hade själv ett åtta år gammalt Palmkapell med samma ålderskrämpor som ditt. Slog förra säsongen till på ett nytt Palmkapell. Vilken komfortskillnad att kunna paddla torrt!

Enligt leverantören ska nuvarande kapell vara av betydligt slitstarkare material. Vi får väl se hur det är med den saken. Får jag vara torr åtminstone ett par säsonger så är jag nöjd.
 
Byt till Kajak sport

Palms kapell är kända för att ha en kort livslängd. (kanske har de bättrat sig det sista året?)
Kajak Sports kapell håller bra och har en bra tätning mot sargkanten. Jag har även ett Bushsport i neopren som håller bra. Kanske lite varmt på sommaren, men värmer gott under resten av året.
 
Tätt kapell

1 Täta kapellets sömmar t ex med liquisole.
2 Sätt fast en ganska bred tätningslist för
dörr/fönster i botten av U-et på sargen, så blir
även ett standarkapell betydligt tätare.
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Liknande trådar

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.