Meindl Taiga - hur ser de ut inuti?

Köpte för ca 10 år sen ett par Meindl Taiga som jag aldrig kommit överens med.
De tryckte på ovansidan av fötterna, krävde ovanligt lång tid att gå in och innerfodret knölade sig och var allt annat än bekvämt.
Innerfodret på höger sko lossnade dessutom efter ett par år framme i tån, så varje gång man tog av sig skon så vrängdes fodret inochut.
Använde dem dock på ett par fjällvandringar där de var mest var tunga, otympliga och orsakade bortdomnade fotovansidor...efter det har de mest stått i garderoben och tagit plats.

HIttade dem dock nyligt och idag tog jag fram saxen - klippte helt sonika bort inner-/GTXfodret och hittade därinnanför en del skumgummi och perforerad plast som gick väldigt lätt att ta bort. I ena skon verkade ingenting sitta med lim utan allt gick bara att plocka ut!
Roligt att se hur 3000-kronors skor är uppbyggda...

MeindlTaiga001.jpg


Summa summarum så har jag plockat ur 135 gram plast/skumgummi per sko - så nu väger de bara 900 gram/st;)

MeindlTaiga002.jpg


Nu får det plats ett par ordentliga yllesockor i dem, så hädanefter så får de göra tjänst som slitochslängisar hemmavid.

Nä, tacka vet jag cellgummikängor (Lundhags)...
 
Där har vi min kritik av membrankängor i ett nötskal. Man inser varför det tar ett dygn eller mer att torka dom, och även vad som hinner börja växa under tiden.
 

Aktuellt

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!
Japp.
Det vita man ser i skon till vänster är också nått plastmaterial som verkar limmat mot ytterlädret.
Så vi har tunt läder, plast, perforerad plast, skumgummi i 2 tjocklekar och till sist gtx-linern med ytterligare syntetfoder.
Blöter man ned kängan ordentligt så är det en del lager för fukten att ta sig ut genom.
 
En sak lyckas jag inte förstå: Varför placerar de inte goretexen direkt under det yttersta lädret, för att hindra stoppningen från att bli blöt?
 
En sak lyckas jag inte förstå: Varför placerar de inte goretexen direkt under det yttersta lädret, för att hindra stoppningen från att bli blöt?

Halaj!

Min teori: sitter G-texen närmast kroppen blir stoppningen blöt utifrån. sitter G-texen närmast lädret blir stoppningen blöt inifrån. Ur den synvinkeln spelar det ingen roll var den sitter.
Dock gissar jag att ångtransporten genom väven fungerar effektivare ju varmare ångan är. Ur den synvinkeln borde den sitta så nära kroppen som möjligt. Sitter den för nära nöts den antagligen sönder rent mekaniskt. En kompromiss helt enkelt.
Andra har säkert andra teorier.

//T
 
Elvan om du satt dig på backen när det är vått i G-tex byxor så har du svaret på din fråga. Tapiout har en logisk och klar förklaring på hur det troligen fungerar, jämför gärna med jackor som har nätfoder eller glest fodertyg, membram och yttertyg varesig membramet hänger löst eller är laminerat.
go tur
 
Alla Gtex skor och kängor har membranet närmast foten, oavsett om de är fodrade eller inte. Tapio_ut teori stämmer vad gäller ångtransport (samma i ett hus där man placerar ångspärren på den varma sidan i en vägg).
 
En sak lyckas jag inte förstå: Varför placerar de inte goretexen direkt under det yttersta lädret, för att hindra stoppningen från att bli blöt?

Är det verkligen stoppning innanför lädret i alla goretex-skor (förutom polstringen i skaften)? Jag får intrycket av mina att det är ETT lager läder, sen goretexfodret
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips